Ersağ Üyelik Formu
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi1
Bugün Toplam15
Toplam Ziyaret116118
Site Haritası
Saat

Ev Hanımlarına Sigorta Hakkı Yeniden Düzenlendi

Ev Hanımlarına Sigorta imkanı yeni torba yasa ile düzenlendi.Artık ev hanımları düşük prim ödeyerek sigortalı olabilecekler.

Yürürlüğü ile giren yasa ile birlikte evde iş yaparak geçimini sağlayan ev hanımları sigortalı olacak. Yasaya göre çarşaf, çorap, havlu, örtü gibi dokuma ürünleri üretenler, nakış, dantel, iğne oyası, takı tasarımı, boncuk işleme yapanlar, tarhana, erişte ve mantı gibi gida ürünlerini üretip herhangi bir işyeri açmadan satışını yapanlar gelir vergisinden de muaf tutularak 18 prim günü üzerinden 30 günlük sigortalılık haklarına kavuşuyor.

Yasa ile birlikte ayda 243 TL yerine 144 lira ödeyerek sigortalı olma şansı yakalayan ev hanımları bu durumdan oldukça mutlu.

Ev hanımlarına sigorta işlemlerini detaylı olarak ele alalım.

Hiçbir iş yapmayan ev hanımlarına sigorta: Bu sigorta kapsamında adından anlaşılacağı üzere zorunlu sigorta gerektiren herhangi bir işte çalışmayan tüm ev hanımları yararlanabilir. İsteğe bağlı sigorta kapsamına alınacak ev hanımları bu sigortadan SGK’ya bir dilekçe ile başvurarak faydalanabilirler. Sigortalı olmak için aranan şartlar ise;

  • 18 yaşından büyük olmak.
  • Zorunlu sigorta gerektiren işlerde çalışmamak
  • Sahip olduğu sigorta nedeniyle aylık alıyor olmamak.

Ev hanımlarına sigortanın bir diğer çeşidi ise ev işlerinde sürekli veya süreksiz çalıştırılan kadınların sigorta durumu.Ev işlerinde sürekli olarak çalışan ev hanımlarının sigortası işveren tarafından 30 gün üzerinden SGK’ya bildirilmek zorundadır.Bu sigorta kapsamı evde tam günü kapsadığı gibi partime çalışmayı da kapsamaktadır.

Ev işlerinde süreksiz olarak çalışan ev hanımlarının sigortası ise 5510 sayılı Kanunun 6/c maddesine göre zorunlu sigortalı olmay gerektiren işlerin dışındadır.Bu şekilde çalışan ev hanımları “hiçbir iş yapmayan ev hanımlarına sigorta” kapsamında olduğu gibi isteğe bağlıdır.Bu sigorta türünde primler 4/B’li olarak değerlendirilmektedir.

Son olarak evde çalışarak gelir getirici işler yapan ev hanımlarına sigorta durumu kanunda şu şekilde belirtilmiştir:

5510 sayılı Kanunun Geçici 16. maddesinde göre “193 sayılı Gelir Vergisi Kanununun 9 uncu maddesinin birinci fıkrasının (6) numaralı bendinde belirtilen işleri, hizmet akdiyle herhangi bir işverene tabi olmaksızın sürekli ve kazanç getirici nitelikte yaptıkları, Maliye Bakanlığının görüşü alınarak Kurumca belirlenen usul ve esaslara göre tespit edilen kadın isteğe bağlı sigortalılar; bu maddenin yürürlüğe girdiği yıl için 82 nci maddeye göre belirlenen prime esas günlük kazanç alt sınırının onbeş katı üzerinden başlanılarak, takip eden her yıl için bir puan arttırılmak suretiyle otuz katını geçmemek üzere malullük, yaşlılık, ve ölüm sigortaları ile genel sağlık sigortası primi öderler.”

Kanun ile birlikte 2011 yılınada 18 kat prim gün sayısı takip eden yıllarda ise bu katasyı her yıl 1 puan artırılarak 30 güne tamamlanacaktır.

Yazımızın başında belirttiğimiz evde gelir getirici işler Gelir Vergisi Kanununda şu şekilde belirtilmiştir.
“Evlerde kullanılan dikiş, nakış, mutfak robotu, ütü ve benzeri makine ve aletler hariç olmak üzere, muharrik kuvvet kullanmamak ve dışarıdan işçi almamak şartıyla; oturdukları evlerde imal ettikleri havlu, örtü, çarşaf, çorap, halı, kilim, dokuma mamûlleri, kırpıntı deriden üretilen mamûller, örgü, dantel, her nevi nakış işleri ve turistik eşya, hasır, sepet, süpürge, paspas, fırça, yapma çiçek, pul, payet, boncuk işleme, tığ örgü işleri, ip ve urganları, tarhana, erişte, mantı gibi ürünleri işyeri açmaksızın satanlar. Bu ürünlerin, pazar takibi suretiyle satılması ile ticarî, ziraî veya meslekî faaliyetleri dolayısıyla gelir ve kurumlar vergisi mükellefi olanların düzenledikleri hariç olmak üzere; düzenlenen kermes, festival, panayır ile kamu kurum ve kuruluşlarınca geçici olarak belirlenen yerlerde satılması muaflıktan faydalanmaya engel değildir.”

Ev hanımları yukarıda bahsedilen vergiden muaf işlerden herhangi birini Maliye Bakanlığından alacakları evrak ile belgelendirmeleri durumunda SGK’ya başvurarak pirmlerini kendi ödemesi kaydıyla 18 gün prim ödeyerek 30 gün üzerinden sigortalı olabilecekler. Bu şekilde sigortalı olan ev hanımlarının sigorta primleri ise 4/B’li olarak değerlendirilmektedir.

 

Takvim
Hava Durumu
Anlık
Yarın
19° 20° 9°
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar2.13222.1360
Euro2.95072.9560